1goa

SING.

   PLUR.

NOMINATIBO

  - A       

  - AE

BOCATIBO

  - A

  - AE

AKUSATIBO

  - AM

  - AS

GENITIBO

  - AE

  - ARUM

DATIBO

  - AE

  - IS 

ABLATIBO

  - A

  - IS

LOCATIBO

  - AE

 

 


2.

SING.

PLUR.

mask./fem.

neutros

mask./fem.

neutros

NOMINATIBO

-US,-ER,-IR

  -UM

  -I

  -A

BOCATIBO

-E,-ER,-IR

  -UM

  -I

  -A

AKUSATIBO

  -UM

  -UM

  -OS

  -A

GENITIBO

  -I

  -I

  -ORUM

  -ORUM

DATIBO

  -O

  -O

  -IS

  -IS

ABLATIBO

  -O

  -O

  -IS

  -IS

LOCATIBO

           - I

 

 

3.

SING.

PLUR.

mask./fem.

neutros

mask./fem.

neutros

NOMINATIBO

CERO, -S

CERO, -E

  -ES

-A, -IA

BOCATIBO

CERO, -S

CERO, -E

  -ES

-A, -IA 

AKUSATIBO

-EM, -IM

CERO, -E

  -ES

-A, -IA

GENITIBO

 -IS

 -UM, -IUM

DATIBO

-I

  -IBUS

ABLATIBO

-E, -I

  -IBUS

 

4.

SING.

PLUR.

mas./fem.

neutros

mask./fem.

neutros

NOMINATIBO

  -US

  -U

  -US

  -UA

BOCATIBO

  -US

  -U

  -US

  -UA

AKUSATIBO

  -UM

  -U

  -US

  -UA

GENITIBO

-US

-UUM

DATIBO

-UI

    -IBUS,-UBUS

ABLATIBO

-U

    -IBUS, -UBUS

 

SING.

    PLUR.

NOMINATIBO

    -ES    

    -ES

BOCATIBO

    -ES

    -ES

AKUSATIBO

    -EM

    -ES

GENITIBO

    -EI

    -ERUM

DATIBO

    -EI

    -EBUS

ABLATIBO

    -E

    -EBUS

 

1.

SING.

PLUR.

MOTA

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMIN.

-US,-ER

-A

-UM

-I

-AE

-A

BOCAT.

-E, -ER

-A

-UM

-I

-AE

-A

AKUSAT.

-UM

-AM

-UM

-OS

-AS

-A

GENITI.

-I

-AE

-I

-ORUM

-ARUM

-ORUM

DATIBO

-O

-AE

-O

 

-IS

 

ABLAT.

-O

-A

-O

 

-IS

 

 

2. MOTA

SING.

PLUR.

BUKAERA BAKARRA

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMIN.

INGENS

INGENTES

INGENTIA

BOCAT.

INGENS

INGENTES

INGENTIA

AKUSAT.

INGENTEM

INGENS

INGENTES

INGENTIA

GENITI.

INGENTIS

INGENTIUM

DATIBO

INGENTI

INGENTIBUS

ABLAT.

INGENTI (-E)

INGENTIBUS

 

2.  MOTA

SING.

PLUR.

2 BUKAERAK

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMIN.

FORTIS

FORTE

FORTES

FORTIA

BOCAT.

FORTIS

FORTE

FORTES

FORTIA

AKUSAT.

FORTEM

FORTE

FORTES

FORTIA

GENITI.

FORTIS

FORTIUM

DATIBO

FORTI

FORTIBUS

ABLAT.

FORTI

FORTIBUS

 

2ª CLASE

SING.

PLUR.

3 TERM

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMIN.

ACER

ACRIS

ACRE

ACRES

ACRIA

BOCAT.

ACER

ACRIS

ACRE

ACRES

ACRIA

AKUSAT.

ACREM

ACRE

ACRES

ACRIA

GENITI.

ACRIS

ACRIUM

DATIBO

ACRI

ACRIBUS

ABLAT.

ACRI

ACRIBUS

 

ADJETIBOAREN MAILAK

GONBARATZAILEA

SUPERLATIBOA

 

1. TERMINO

2. TERMINO

SUFIJOAK

SUPERLATIBO ERLATIBOA (2. termino batekin)

Gutxienago

minus

quam [2. terminoa 1.terminiko kasuan]

-issimus, -a, -um
-errimus, -a, -um
( –er bukaturikoek)
-limus, -a, -um
(–lis bukaturikoek)

2. terminoa :

  1. genitibo (partitivo).
  2. ex + ablatibo.
  3. inter + akusatibo.

Berdina

tam

quam [2. terminoa 1.terminiko kasuan]

Gehiagot

-ior, -ius
magis,
    –eus, -ius, -uus adjetiboek)

  1. quam [2. terminoa 1.terminiko kasuan]
  2. ablatibo.

 

GONBARATZAILE eta SUPERLATIBO IRREGULARRAK

POSITIBO

GEHIAGOTASUNEKO GONBARATZAILEA

SUPERLATIBOA

bonus,a,um

Melior, melius

optimus,a,um

malu,a,ums

Peior, peius

pessimus,a,um

magnus,a,um

Maior, maius

maximus,a,um

parbus,a,um

Minor, minus

minimus,a,um

 

ZENBAK.

   KASU

1.  PERTS.

2. PERTS.

BIHURKOR

SING.

NOMIN.

   ego

   tu

    -

AKUSAT.

   me

   te

   se

GENIT.

   mei

   tui

   sui

DATIBO

   mihi

   tibi

   sibi

ABLAT.

me, mecum

  te, tecum

  se,secum

 

  ZENBA

   KASU

1. PERTS.

2. PERTS.

BIHURKOR

PLUR.

NOMIN.

   nos

   vos

    -

AKUSAT.

   nos

   vos

   se

GENIT.

   nostri,
   nostrum

  vestri,
  vestrum

   sui

DATIBO

   nobis

   vobis

   sibi

ABLAT.

   nobis,
  nobiscum

   vobis,   vobiscum

   se,
   secum

 

EDUTEZKOAK

  

 

  1.  PERSTONA

meus, -a, -um

noster,-tra,-trum

  2.  PERTSONA

tuus, -a, -um

vester,-tra,-trum

3. PERTSONA (Bihurkorra)

suus, -a, -um

suus, -a, -um

 

ERAKUS-LEAK

SING.

PLUR.

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

MASC

FEMEN.

NEUTRO

NOMINA.

 hic

 haec

 hoc

 hi

 hae

 haec

AKUSAT.

 hunc

 hanc

 hoc

 hos

 has

 haec

GENITI.

 

 huius

 

 horum

 harum

 horum

DATIBO

 

 huic

 

 

  his

 

ABLATI

 hoc

 hac

 hoc

 

  his

 

 

DEMOST

SING.

PLUR.

MASK.

FEME

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMINA

 iste

 ista

 istud

 isti

 istae

 ista

AKUSAT

 istum

 istam

 istud

 istos

 istas

 ista

GENITI

 

 istius

 

istorum

istarum

istorum

DATIBO

 

 isti

 

 

  istis

 

ABLATI

 isto

 ista

 isto

 

  istis

 

 

ERAKUS-LEAK

 

SING.

PLUR.

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMINA

  ille

  illa

  illud

 illi

 illae

 illa

AKUSAT

 illum

 illam

 illud

 illos

 illas

 illa

GENITI

 

 illius

 

illorum

illarum

illorum

DATIBO

 

 illi

 

 

 illis

 

ABLATI

  illo

  illa

  illo

 

 illis

 

 

FORIKOA

SING.

PLUR.

MASK.

FEME

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMINA

  is

  ea

  id

  ii (ei)

 eae

  ea

AKUSAT

  eum

  eam

  id

  eos

 eas

  ea

GENITI

 

  eius

 

 eorum

 earum

 eorum

DATIBO

 

  ei

 

iis  (eis)

ABLATI

   eo

  ea

  eo 

iis  (eis)

 

FORIKO-ENFATIK.

SING.

PLUR.

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMINA

  idem

  eadem

  idem

iidem

eaedem

eadem

AKUSAT

eundem

eandem

  idem

eosdem

easdem

eadem

GENITI

 

eiusdem

 

eorundem

earundem

eorundem

DATIBO

 

eidem

 

  

 iisdem

 

ABLATI

eodem

eadem

eodem 

  

 iisdem

 

 

ENFATIK.

SING.

PLUR.

MASK.

FEME

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMINA

  ipse

  ipsa

 ipsum

 ipsi

 ipsae

 ipsa

AKUSAT

 psum

 psam

 ipsum

 ipsos

 ipsas

 ipsa

GENITI

 

 ipsius

 

ipsorum

ipsarum

ipsorum

DATIBO

 

 ipsi

 

  

ipsis

 

ABLATI

 ipso

 ipsa

 ipso 

  

ipsis

 

 

ERRELA-TIBOA

SING.

PLUR.

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

MASK.

FEMEN.

NEUTRO

NOMINA

  qui

  quae

 quod

 qui

 quae

 quae

AKUSAT

  quem

  quam

 quod

 quos

 quas

 quae

GENITI

 

  cuius

 

quorum

quarum

quorum

DATIBO

 

  cui

 

  

quibus

 

ABLATI

  quo

  qua

  quo 

  

quibus

 

 

  UBI (NON?)

 UNDE (NONDIK?)

  QUO (NORA?)

  QUA (por    donde)

  ABLATIBO

- Preposiziorik gabe.

- IN preposizioarekin.
- LOKATIBOAN

- Preposiziorik gabe eta domus, humus, rus.

- AB, EX, DE beste kasuetan.

 

 

 

 

- Preposiziorik gabe.

 AKUSATIBO

 

 

- Preposiziorik gabe eta domus, humus, rus.

- IN, AD beste kasuetan.

 

 

- PER preposizioarekin.

 LOCATIBO

- 1. eta 2. deklinabideetako hiri izenak.
- domus, humus, rus.

 

 

 

 

 

 

TEMAS

ENUNZIATZEA - ADIERAZTEA

CONJUGACIONES

Presente

Perfecto

Supino

-1. pers. sing. Indikatiboko oraina.

1.

amo, -as, -are, -avi, -atum

ama- (am-)

amaB-

amat-

-2. . pers. sing. Indikatiboko oraina.

2.

habeo, -es, -ere, habui, habitum

habe-

habu-

habit-

-Infinitibo  Oraina

3.

rego, -is, -ere, rexi, rectum

reg(e)-

rex-

rect-

-1. . pers. sing. Indikatiboko lehen perfektoa.

4.

audio, -is, -ire, -ivi, -itum

audi-

audiB-

audit-

-Supino

M.

capio, -is, -ere, cepi, captum

capi- (cape-)

cep-

capt-

 

  AKTIBA AHOTSA. PERSTONAL FORMAK

ORAIANLDEKO DENBORAK

LEHENALDIKO DENBORAK

 

INDICATIBO

SUBJUNTIBO

AGINTERA

 

INDICATIBO

SUBJUNTIBO

 

DENBORAZKO MORFEMA

DENBORAZKO MORFEMA

DENBORAZKO MORFEMA

 

DENBORAZKO MORFEMA

DENBORAZKO MORFEMA

ORAINA.

 

 

EZER ERE EZ

*1. Konjugazioa.:
-E -

* Gainontzekoak:
-A-

 
EZER ERE EZ.:
*2. singularra.: Ø

*2. plurala.: -te

LEHENALDI PERFEKTOA

 Ø
Desinentsi pertsonalak:
 -i
 -isti
 -it
 -imus
 -istis
 -erunt
 (-ere)

 

 

-ERI-

INPERFEKTO

  -BA-

  -RE-

 

LEHENALDI PLUSKUAN-PERFEKTOA.

 

-ERA-

 

-ISSE-

GEROALDI INPERFEKTOA

 

*1. eta 2. konjugazioak.:
-B-

* Gainontzekoa:
-A-(1ª p.s.)
-E-(resto)

 

  Ø
Desinenentsi
pertsonalak.
*2. eta 3. singularra: -to
*2. pertsona: -tote
*3. pertsona: -nto

GEROALDI PERFEKTOA.

 

-ERO
-ERI-S
-ERI-T
...

 

 

PASIBA AHOTAS. PERTSONAL FORMAK

ORAIANLIKO DENBORAK

LEHENALDIKO DENBORAK

AGINTERA

INDIKATIBOA

SUBJUNTIBOA

 

Aktibako AKTIBAKO desinentsi pertsonalak kendu eta ipini PASIBAKOAK

Partizipio lehenaldia + SUM aditza.
Amatum > amatus, amata, amatum + SUM
Monitum > monitus, monita, monitum + SUM
Rectum > rectus, recta, rectum + SUM
Auditum > auditus, audita, auditum + SUM

  * Oraina.:
2. singularra: -re   
2. plurala: -mini 
*Geroladia.:
2. eta  y 3. singul.: -tor  
3. plurala.: -ntor

 

-r
      -ris(-re)
-tur

-mur
-mini
-ntur

 

 

INFINITIBO

  ORAIN

   LEHENALDIA

  GEROALDIA

Actiba

  ama-re

amav-isse

amat-urus,     -a,-um (esse)

Pasiba

  ama-ri

amat-us, -a,    -um (esse)

amatum iri *

GERUNDIO

AKUSATIBO

GENITIBO

DATIBO-ABLATIBO

 

(Ad)ama-nd-um

  ama-nd-i

  ama-nd-o

PERIFRASTIKA AKTIBA

GEROALDI PARTIZIPIOA + SUM
Asmoa, intenzioa edota hurbileko gerotasuna adierazten du.
scripturus sum: 'idaztera noa´ (Indikatiboko Oraina)
facturi erant: 'egitera zihoazan' (Indikatiboko Inperfektoa)

 

 
 

PARTICIPIO

  Presente

  Pasado

  Futuro

ActiBa

amans, -ntis

 

amat-urus, -a, -um

PasiBa

 

amatus, -a, -um

 

GERUNDIBO        

   ama-nd-us, -a, -um

SUPINO      

AKUSATIBO

DATIBO-ABLATIBO

 

  amat-um

  amat-u

 

PERIFRASTIKA AKTIBA

GEROALDI PARTIZIPIOA + SUM
Asmoa, intenzioa edota hurbileko gerotasuna adierazten du.
scripturus sum: 'idaztera noa´ (Indikatiboko Oraina)
facturi erant: 'egitera zihoazan' (Indikatiboko Inperfektoa)

PERIFRASTICA PASIBA
GERUNDIBOA + SUM
Behartasuna adierazten du.
Delenda est: 'suntsitua izan behar du' (Indikatiboko oraina)
Agentea DATIBOz ipintzen da DATIBO:
Consilium capiendum est mihi: 'Mik erabakia hartu behar dut (lit. 'la decisión ha de ser tomada por mí')

 

 

 ESALDI  KONPOSATUEN SINTAXIA
KOORDINAZIOA

MOTA

JUNTAGAILUAK

Kopulatiboa

Et, -que, ac, atque, nec, neque

Disyuntiboa

Bel, -Be, aut, seu, siBe

Adbertsatiboa

Sed, autem, Berum, tamen, at

Azaltzekoak edota kausalak

Nam, namque, enim, etenim

Konklusiboak edota kontsekutiboak

Ergo, igitur, itaque, quare, quamobrem, proinde

MENPEKOTASUNA

KONPLETIBOAK

 

  1. Infinitiboko esaldiak.
    1. Infinitiboa eta sujetoa AKUSATIBOAN.
    2. Infinitiboa propio sujetoarekin.
    3. pertsonal eraketa.

 

  1. Juntagailuekin eratzen direnak.
    1. Ut, ne. (Bildurrezko aditzekin esanahia aldatzen da).
    2. Quod, quin, quominus.

 

  1. Zehar galderak.
    1. Zehar galdera partziala.
    2. Zehar galdera totala.
      1. Simpleak: num, -ne, nonne, an.
      2. Bikoitzak: utrum, -ne, ø ... an.

 

 ESALDI ADJETIBAK, ERLATIBOKO ESALDIAK

Izenorde erlatiboekin (qui, quae, quod eta osakinak) edo o erlatibo adberbioekin eratuak (ubi, unde, quo...).

Erlatibo izenordeek anttezedentearekin GENEROZ eta ZENBAKIZ konkordatzen dute, baina esaldiak eskatzen duen kasua eramango dute. Normalean INDIKATIBOAN joaten dira, SUBJUNTIBOA AGERTZEAK esaldiak ADBERBIAL KUTSUA duela adierazten du. Gehienetan XEDEZKO balorearekin ondo itzulia izaten da.

MENPEKO ADBERBIALAK

MOTA

JUNTAGAILUAK

ERIBIDEAK

Xedezkoak

Ut, ne, quo+ subjuntibo

Sume argentum ut librum emas.
Aperte loquor, quo facilius intelligas.

Kontsekutiboak

Ita, adeo, tam, is, talis...ut + subjuntibo
Ezezkoa: ut non, quin

Quis est tam demens ut sua Boluntate maereat?

Kausalak

  1. Quod, quia, quoniam
  2. Cum + subjuntibo

Tibi gratias ago quod me BiBere coegisti.
Cum Bita sine amicis plena metus sit, ratio ipsa monet amicitias comparare.

Denborazkoak

  1. Cum + indicatibo
  2. Cum + subjuntibo (Cum historikoa)
  3. Ut + indicatibo
  4. Ubi
  5. Cum primum, ubi primum, ut primum, simul ac
  6. Postquam
  7. Antequam, priusquam
  8. Dum, donec, quoad

Cum Benit Caesar...
Cum Caesar Beniret...
Ut Benit Caesar...
Simul ac Caesar Benit...
Postquam Caesar Benit...
Priusquam loco demigrent...
Donec eris felix, multos numerabis amicos.
Exspecta dum redeam.

Gonbaratzaileak

Berdintasuna: ut, sicut, Belut, quemadmodum

Ut supra dixi...
Plus dixi quam Bolui.
Aristippus, quasi animum nullum habeamus, corpus solum tuetur.

Gehiagoi edota gutxigotasuna: gonbaratzeilea + quam

Baldintzazkoak
Tamquam (si), quasi, ut si, Belut si.

Kontsesiboak

Quamquam + indicatibo
QuamBis, licet, cum + subj.
Etsi, etiamsi, tametsi + indicatibo  o subjuntibo.

Quamquam animus horret, incipiam.
Illa, quamBis ridicula essent, mihi tamen risum non moverunt.
Tam serBus sum quam tu, etsi ego domi liber fui.
Etiam si nolit, cogam.

Baldintzakoak

Si

Hutsak: Si id facis, hodiem postremum me Bides.
Potentzialak: Si sciat, succenseat.
Irrealak: Pecuniam si haberem, felix essem.

 

GREKO_ERROMATAR PANTEOIA

GREZIAR

LATINDAR

Identitatea eta ardurak

Simbolos / Atributoak

ZEUS

JUPITER

Jainko eta gizonen potere gorena.

Águila, cetro y rayo.

HERA

JUNO

Zeus-en emaztea. Ezkonduak zaintzen ditu.

PaBo real y diadema.

ATENEA

MINERBA

Jakinduria, arte eta ogibideetako Jainkosa. Garaipenaren Jainkosa Gerra garaian.

Lechuza, olIBO casco y escudo.

APOLO

APOLO

Artemis-en anai bikia. Edertasunaren jainkoa.

Lira, flechas, laurel y sol.

ÁRTEMIS

DIANA

Ehiza eta kastitatearen jainkosa.

Arco, carcaj y luna creciente.

HERMES

MERCURIO

Jainkoen mezularia.merkataritzaren eta elokuentziaren Jainkoa.

Sandalias, sombrero alado y caduceo.

HEFESTO

VULCANO

Afroditaren semarra. Sua eta metaleen Jainkoa.

Martillo, tenazas y yunque.

ARES

MARTE

Afroditaren maitale. Gerratearen jainkoa.

Casco y armas.

AFRODITA

BENUS

Amodioa eta edertasunaren jainkoa.

Concha, paloma y manzana.

DEMÉTER

CERES

Diosa de la agricultura, la fecundidad y el amor maternal.

Espigas de trigo y hoz.

POSIDÓN

NEPTUNO

Dios del mar y los terremotos

Tridente y caballo.

HADES

PLUTÓN

Dios del reino de los muertos.

Can Cerbero y trono.

HESTIA

BESTA

Diosa del hogar.

Llama.

PERSÉFONE

PROSÉRPINA

Hija de Deméter y esposa de Hades. Diosa de la muerte y la renoBación.

Plantas.

DIONISO

BACO

Dios del Bino y del desenfreno.

Biñas, tirso y pantera.

 

[VOLVER]